3D baskı ile ilgileniyor ama bilgisayarda 3D modellemeyi bilmiyor musunuz? 3D baskısını alabileceğiniz modelleri ücretsiz olarak sunan pek çok web sitesi mevcut. Sadece baskısını almak istedğiniz ürünü bu sitelerde ya da sadece Google üzerinde aratarak yazdırmak istediğiniz birçok ürünün ücretsiz STL modelini bulup indirebilirsiniz. Bu problemi çözdüğünüzde kendi ürünlerinizi yapabilmeniz için ihtiyacınız olan 3D yazıcı, bilgisayar ve filaman.

İşte ücretsiz STL modelleri indirebileceğiniz birkaç site:

logo-yeggi
Yeggi 3D yazıcılar ile uyumlu olan STL modelleri arayabileceğiniz bir STL model arama motorudur. Yeggi büyük 3D baskı web sitelerinden yaptığınız aramaya uyan modelleri sunmaktadır. Kendi bünyesinde model barındırmasa da birden fazla model sitesinden aramanıza uyan modelleri listeliyor olması nedeniyle çok kullanışlıdır.

youmagine-logothingiverse-logo-2015
Youmagine ve Thingiverse çok çeşitli STL modellere ulaşabileceğiniz en ünlü platformlardandır. Kullanıcılar kendi modellerini yükleyebilir ve paylaşılan onbinlerce model dosyasından istediğinizi ücretsiz olarak kayıt dahi olmadan indirebilirsiniz. Burada hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Tek beğenmediğimiz yanı paylaşılan modellerin kimi zaman hatalı olması ve bu nedenle başarısız baskılara neden olabiliyor olması.

minifactory-logo
Bu web sitesi Youmagine ya da Thingiverse kadar çeşitli içeriğe sahip olmasa da sadece uzmanlar tarafından önceden 3D baskısı denenmiş 3D baskı için sorun oluşturmayacak modeller sunuyor. Başka bir özelliği ise belirli STL modelleri için talepte bulunulabilmesi ve listelenen modelin 3D baskısını sipariş edebilmeniz.