Yeni başlayanlar için gitar çalmayı öğrenmek acı verici olabilir. En yaygın problemlerden biri sert ve ince olan çelik tellere parmak uçlarıyla bastırmanın çok rahatsız edici olmasıdır.

Fakat artık bunun için bir çözüm var. Denver Colorado’dan Don Bacon, gitar öğrenmeyi sadece acısız değil aynı zamanda geleneksel yöntemlere göre çok daha kolay hale getiren Parmak Dostu Gitar Sapı (Finger Friendly Guitar Company Keyboard – FFK) isimli yumuşak dokunuşlu bir ekleme tasarladı.

finger-friendly-guitar-co-keyboard-3d-printed-7

Bacon gitar çalmayı ilk denediğinde büyük hayal kırıklığına uğramış, moral bozucu bir tecrübe olmuş. Gitar çalmaya yeni başlayan birçok kişi gibi çok az bir denemeden sonra parmakları hemen acımış ve öğrenmesi gereken akorları düzgün bir şekilde basmak onu çok zorlamış.

“Daha kolay bir yolu olmalı” diye düşünmüş. Ve bu düşünce onu Parmak Dostu Gitar Klavyesi fikrine yöneltmiş.

Rahatsızlık hissi yumuşak parmak uçlarıyla sert metal tellere bastırırken yaşanıyor. Bu yüzden Bacon’un çözümü “uygun teli çalmak için kullanıcının bir düğmeye basmasının yeterli olacağı bir klavye yaratarak yumuşak parmak uçlarıyla sert ince tellere bastırma mecburiyetini ortadan kaldırmak” olarak özetlenebilir.

Tamamen mekanik bir sistem olan klavye prototipi ABS plastiğinden üretildi. Cırtcırtlı bantlarla gitarın sapına bağlanabiliyor.

Yaygın şikayetlerden bir diğeri ise akorları basmanın zorluğudur. Teller birbirine çok yakın olduğu için uygun tele basıp diğerine dokunmamak zordur. Bacon’un bu soruna çözümü telleri çalan düğmeleri uygun şekilde kümelemek.

“Birinci, üçüncü ve beşinci telleri çalan düğmeler şimdiye kadar “boşa harcanmış” diyebileceğimiz alanı da kullanmaya başladıkları için parmaklara uygun teli çalmak için çok büyük bir alan vermiş olurlar” diyen Bacon sözüne şöyle devam ediyor: “Fakat düğmenin telle temas halinde olan uç kısmı çok küçüktür ve teli temiz bir ses ve akor duymaya yetecek kadar güçlü bir şekilde perdeye baskılar. Aynı şekilde ikinci, dördüncü ve altıncı telleri çalan düğmeler de kullanıcıya büyük bir alan sağlar ve düğmelerin küçük uçları telleri uygun perdeye baskılar. Böylece bir kez daha iyi, temiz notalar ve akorlar elde edilmiş olur.

3D printer ile üretilen bu klavyeler şu anda bütün altı telli standart akustik ve elektro gitarlarda kullanılabiliyor fakat klasik gitarlarda ve 12 telli gitarlarda kullanılamıyor. Bacon çeşitli fonların gerekli parçaları üretmek ve klavyeyi piyasaya sürmek için yardım edeceğini umarak Parmak Dostu Gitar Klavyesi için öncü olacak bir kampanya başlattı.

75 US$ lık bir teminat Ocak 2015’de gönderilecek bir Parmak Dostu Gitar Klavyesine sahip olmanızı sağlayabilir. 9 Ağustos’a kadar devam edecek kampanyayı buradan takip edebilirsiniz.