DENEYSEL BASKI KAYDETME VE DAHİLİ BATARYA OPSİYONU NEDİR?

Zero2 model 3D yazıcılarımızda opsiyonel olarak 26/03/2018’den itibaren sunulmaya başlanan bir özelliktir.

Bu özelliğe sahip cihazlarda ekrandan komut verilerek baskıda kaldığı yeri cihaz üzerindeki SD karta kaydedip baskıyı durdurabilir. Aynı zamanda elektrik kesintisi olması durumunda cihaz dahili bataryası üzerinden güç almaya devam eder ve bu esnada otomatik olarak baskıda kaldığı yeri kaydeder ve baskıyı durdurur. Ekstruder sıcaklığı 50 ̊C nin altına inince dahili batarya bağlantısı kesilerek cihaz kapanır.

Elektrik kesintilerinde ekstruder sıcaksa cihaz ekstruder soğuyana dek dahili bataryadan güç alır ve ekstruder sıcaklığı 50 ̊C nin altına inince dahili batarya bağlantısı kesilerek cihaz kapanır. Bu özellik ekstruder sıcakken elektrik kesintisi nedeniyle ekstruder soğutucu fanının durarak ekstruderin tıkanmasına neden olmasını engeller.

ELEKTRİK KESİNTİSİNDEN SONRA BASKIYA DEVAM EDİLEBİLİR Mİ?

Teorik olarak evet. Elektrik kesintisi bitip tekrar elektrik geldiğinde cihaz baskıya kaldığı yerden devam edebilir. Bunun için kesinti anında cihazın SD kartına yazılan R3DKAYIT.GCO adlı dosyanın baskıya verilmesi gerekir. Ancak pratikte model tabladan ayrıldı ise ya da model yerinden kımıldamış ise baskıya devam edilemeyecektir. Bu gibi bir durumda baskıya devam edilmek üzere R3DKAYIT.GCO dosyası baskıya verilse de başarılı bir baskı elde edilemez.

HER FİLAMANLA BASKIYA DEVAM EDİLEBİLİR Mİ?

Teorik olarak evet. Ancak pratikte PLA dışındaki malzemelerle baskıya devam edebilme oranı oldukça düşük olacaktır.

KAYIT SONRASI DEVAM ETTİRİLEN BASKININ DİĞER BASKILARDAN FARKI OLUYOR MU?

Fırında pişirilirken elektrik kesilip sonra pişirilmesine devam ettirilen kekin tadının ve dokusunun faklı olacağı gibi 3D baskıda da baskıya ara verilip devam edilmesi baskının farklı olmasına neden olabilir.

Özellikle baskıya ara verilen katmanda çok az bir ayrılma veya katmanların tam kaynamaması gözlemlenebilir. Ancak bizim uyguladığımız yöntem benzer cihazlardan farklı olarak bataryadan güç almaya devam ettiği kesinti anında baskı kafasını modelden uzaklaştırmaktadır. Bu da nozülün ucundan akmaya devam eden plastiğin modele bulaşarak baskıyı bozmasına engel olmaktadır.

CİHAZ DAHİLİ BATARYADAN BESLENİRKEN BASKI ALINABİLİR Mİ?

Hayır

DAHİLİ BATARYANIN KAPASİTESİNİ ARTTIRSAK CİHAZ BATARYADAN BESLENİRKEN BASKI ALINABİLİR Mİ?

Hayır

BU ÖZELLİĞE NEDEN DENEYSEL DENİYOR?

Bu özellik sadece cihazın baskıyı kaydetmesini sağlıyor. Ancak bu durum baskının daha sonra sorunsuz sürdürülebileceğinin güvencesi değildir. Kimi zaman baskının sürdürülmesi sağlanabilirken kimi zaman sağlanamayacaktır. Bu nedenle deneysel bir özelliktir.

BU ÖZELLİK TÜM MODELLERDE BULUNUYOR MU?

Hayır. Sadece Zero2 modelinde opsiyonel olarak fiyat farkı ile sunulan bir özelliktir.

BİLGİSAYARDAN USB KABLO İLE GÖNDERİLEN BASKILAR DA SD KARTA KAYDEDİLEBİLİYOR MU?

Hayır. Bu özellik sadece SD kart üzerinden alınan baskılarda çalışmaktadır.

CİHAZ ÜZERİNDEKİ DAHİLİ BATARYAYI AYRICA ŞARJ ETMEK GEREKİYOR MU?

Hayır. Cihaz şebeke elektriğine bağlı ve açık olduğu süre boyunca dahili batarya şarj olur. Cihaz ilk alındığında batarya tam şarjlı olmayacaktır. Kayıt işleminin sağlıklı çalışmaya başlaması için bataryanın 10 saat kadar şarj olması gerekir. Bu özelliği kullanmaya başlamadan önce cihazın en az 10 saat kadar elektrik şebekesi üzerinden çalışmış olması gerekir.