Spidey kendi kendinize yapabileceğiniz açık kaynaklı bir robottur. 3D yazıcı ile üretilmiş parçalardan ve raflarda bulabileceğiniz standart elektronik elemanlardan yapılabilir.

Spidey’in parçaları OpenSCAD isimli ücretsiz ve açık kaynaklı bir program kullanarak tasarlanmıştır. 3D şemaları ve kodu açık olduğu için tasarım ve ayarlar rahatlıkla değiştirilebilir. Tasarıma yeni bacaklar veya parçalar ekleyebilir ya da elektronik kısmı değiştirerek yeni sensörler ve aktüatörler ekleyebilirsiniz. Ayrıca robota yeni hareketler kazandırmak için yazılımı tekrar yazabilirsiniz.

blank

 

Satın almanız gereken parçalar 12 adet XL-320 aktüatör, bir kumanda, B tipi OpenCM9.04, pil, vidalar, somunlar ve benzeri parçalardır. Robotun gövdesi ve bacakları dahil olmak üzere geri kalan kısımlar herhangi bir 3D yazıcıda üretilebilir. Spidey’i üreten Fransız takım bütün gerekli parçaların 3D printerda üretiminin aşağı yukarı 12 saat sürdüğünü belirtmiştir.  

blank

Bu tür bir DIY-robotun toplam maliyeti 330 EUR / 450 USD civarındadır. Gerekli olan bütün dosyaları, parça listelerini ve manuelleri GitHub’da bulabilirsiniz.