Tamamen 3D Teknolojisi ile Üretilmiş Hava Köpeği,

Sizi Takip Eden İlk İnsansız Hava Aracı

Litvanya’daki Helico Aerospace Industries tarafından yapılan Hava Köpeği, ekstrem spor meraklılarının açık hava aktivitelerinde kullanabileceği mükemmel bir alet. Bu fikri hayata geçirmek için kurulan Helico firması, Uçan Köpeği açık hava sporları yapanları otomatik olarak izleyip videoya almak için üretilen ilk insansız hava aracı olarak tanıttı. Ve üretime geçebilmek için Kickstarter da 200,000 $ toplamaya çalışıyor.

Bireysel tüketicilere yönelik,yenilikçi, kullanımı kolay Uçan Köpek dört kanatlı bir helikopter görünümünde. Bileğe takılan bir izleme cihazı ile yönetiliyor ve standart bir GoPro spor kamerası taşıyor. Kullanıcılar bu cihazdan Uçan Köpeğin kendilerini izlemesi için gerekli olan mesafe, hız ve yükseklik değerlerini girerek havadan çekilmiş canlı videolarını ya da fotoğraflarını otomatik olarak elde edebilirler. Helico özellikle açık hava macera sporlarını yapanları hedefliyor. Serbest stil BMX, motor yarışı, kaykay gibi kara sporlarına ve sörf, uçurtma sörfü, su kayağı gibi su sporlarına ilgi duyan sporcuların Uçan Köpek ile özellikle ilgileneceğini umuyor.

Şimdiye dek Kickstarter sayesinde 443,000 $’dan fazla fon toplandı ve işin güzel yanı Uçan Köpeğin düzgün şekilde çalışan prototipi 3D baskılama teknolojisi kullanılarak yapıldı.

3D Baskılamanın Gücü

Helico Aerospace Industries’in kurucu ortaklarından ve CEO’su Edgars Rozentals, gerekli parçaları 3D baskıyla üretmeyi akıl etmeden önce silikon kalıplar kullanmayı denediklerini söylüyor. Çin’deki tedarikçi bir firma vasıtasıyla denedikleri bu yöntem, iki haftalık bir temin süresine sebep olmakla kalmamış, üretilen modeller havalanmak için çok ağır oldukları için işe yaramayarak hurdaya gitmiş.

3D baskılama kullanmanın eski yöntemimize göre avantajları sayılmayacak kadar çok” diyen Rozentals sözlerine şöyle devam ediyor. “Her şey bir yana, temin süresi çok önemli şekilde azaldı, ayrıca tasarımda bir son dakika değişikliği yapmamız gerektiğinde bunu birkaç saat içinde kolayca ve uygun maliyette yapabiliyoruz. Bu daha önceden imkansızdı çünkü yeni bir kalıbın oluşturulması gerekiyordu, ki bu zaman alan masraflı bir işti.

“Aslında Stratasy’nin 3D baskılama teknolojisini kullanmasaydık işe yarar bir parçaya ulaşmamız mümkün olabilir miydi hiç emin değilim. Bu firmayı iki yıl önce kurdum ve üç kişilik bir ekibimiz var. Helico gibi yeni başlayan şirketler için 3D teknolojisi sadece bir oyun değiştirici değil, oyunun kendisi!”.

Gerçek ortamda düzgün şekilde çalışan fonksiyonel parçalar üretebilmek için son Uçan Köpek Stratasy’ın FDM teknolojisi kullanılarak FDM bazlı ULTEM materyali ile tamamen 3D olarak basıldı. Bu materyalin özelliği son derece güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen havalanma ve uçuş sırasında manevra kabiliyeti için hayati derecede önemli olan hafiflikten ödün vermemesi. Diğer taraftan, bu ürüne eşlik eden Hava Tasması (bileğe takılan kumanda) Stratasy’ın PolyJet çoklu materyal 3D baskılama teknolojisi kullanılarak tek seferde 3D olarak basıldı.

Helico yöneticileri bu ay Amerika’da ay boyunca sürecek bir tanıtım turu düzenleyerek Uçan Köpeğin 3D ile yapılmış versiyonunu macera sporu camiasına tanıtmayı ve ilgilerini çekmeyi planlıyor. Uçan Köpeğin bitmiş hali geleneksel yöntemlerle üretilecek ve 1500 $’dan satışa çıkarılacak. Helico Ekim 2014’ün sonunda Uçan Köpeği piyasaya ticari olarak tanıtmayı planlıyor.

Gizlilik koruması nedeniyle YouTube in yüklenmesi için izniniz gereklidir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Hakkında Bilgilendirme sayfamıza bakın.
Kabul Ediyorum